Nowoczesne budownictwo podąża za duchem czasu i staje się coraz bardziej ekologiczne. Zrównoważona architektura to spojrzenie na budynki oraz zagospodarowanie obszaru w sposób jak najmniej ingerujący w środowisko naturalne, a także oszczędne gospodarowanie surowcami w całym cyklu budowlanym. Nie może to jednak oznaczać, iż użytkowany budynek utraci swój komfort.

Poniższe punkty stanowią podpowiedzi, jak stworzyć ekologiczne miejsce pracy, rozpoczynając od podstaw. Wprowadzenie prostych zasad i zebranie najistotniejszych sugestii w jednolity plan może znacząco zwiększyć oszczędność użytkowania oraz przyczynić się do stworzenia biurowca na miarę potrzeb pracowników i środowiska.

futuroscope-685373_1280

1. Holistyczne podejście – ekologia konstrukcji

Przede wszystkim ekologiczny biurowiec powinien wiązać się z efektywnym zarządzaniem. Polega ono na potraktowaniu budynku jako całości z uwzględnieniem interakcji między jego strukturą i systemami a środowiskiem zewnętrznym. Budynki utrzymane w konwencji ekologii holistycznej posiadają zatem szereg najrozmaitszych usprawnień dotyczących redukcji gazów cieplarnianych i śmieci, wyposażone są w panele słoneczne, zbiorniki wody deszczowej do nawadniania, czujniki kontroli oświetlenia i ogród na dachu. Mogą być do tego w mniejszym bądź większym stopniu wybudowane z materiałów pozyskanych z recyklingu.

2. Lokalizacja

Brzmi to trywialnie, aby warto obmyślić taką lokalizację budynku, aby przyszli pracownicy mieli możliwość swobodnie i wygodnie do niego dotrzeć transportem publicznym, pieszo lub rowerem. Przyczyni się to do zmniejszenia emisji gazów przez prywatne pojazdy.

3. Widok za oknemekoforma

Warto wykorzystać istniejący krajobraz, jak i posadzić odpowiednią roślinność w bezpośrednim otoczeniu biurowca. Poprawia to jego wygląd w kontekście budynku ekologicznego, daje wymierne korzyści estetyczne, a także przyczynia się do lepszego samopoczucia pracowników i osób przebywających w biurowcu.

4. Zielony dach

Poczynając od wysokościowców, poprzez budynki użytku publicznego, a na halach magazynowych kończąc, coraz częściej spotykane są ogrody na dachach budynków. Urządzenie takiego miejsca jest dość kosztowne, ale zielony dach jest znacznie trwalszy od zwykłego, a przede wszystkim tworzy masę izolującą i wspomagającą odpływ wody deszczowej.

ogród na dachu

5. Naturalna wentylacja

Około 1/5 gazów cieplarnianych pochodzi z wentylacji budynków komercyjnych, ponieważ wyposaża się je w sztuczną klimatyzację, która zapewnia co prawda „wydajność energetyczną”, ale całkowicie odcina wnętrze biurowca od środowiska zewnętrznego. Jakość takiego powietrza pozostawia wiele do życzenia i może prowadzić do rozmaitych dolegliwości: nudności, zawrotów i bólu głowy, przewlekłego zmęczenia, znanych jako syndrom chorego budynku. Ekologiczne budownictwo stawia na wykorzystywanie naturalnej wentylacji do regulowania temperatury, przez co jest on zdrowszy. Optymalnie rozmieszczone otwierane okna, świetliki w dachu i wiatraki podsufitowe mogą spokojnie zapewnić odpowiednią temperaturę wnętrza, minimalizując wykorzystanie sztucznej klimatyzacji.

6. Temperatura wnętrza

W budynkach ekologicznych nie ma potrzeby stosować, dla zapewnienia odpowiedniej temperatury, energochłonnej klimatyzacji i ogrzewania. Należy je jak najbardziej ograniczyć na rzecz tradycyjnych rozwiązań – czyli właściwej orientacji nowo powstającego budynku w przestrzeni i rozmieszczenia jego okien, a także wykorzystania mas termalnych i barier odbijających promieniowanie słoneczne. Ciekawe i innowacyjne rozwiązanie stanowią belki chłodzące – rury lub panele chłodzone wodą, absorbujące ciepło i rozpraszające je przez tak zwane kominy cieplne dzięki naturalnym zjawiskom fizycznym.

7. Samowystarczalność energetyczna

Biurowce architektury zrównoważonej powinny w inteligentny sposób podchodzić do kwestii energetycznych – zmniejszając zużycie prądu i stosując odnawialne źródła energii. Mogą to osiągnąć chociażby dzięki panelom słonecznym podgrzewającym wodę czy ogniwom fotowoltaicznym bezpośrednio produkującym elektryczność. Idąc krok dalej, coraz częściej wykorzystuje się zintegrowane turbiny wiatrowe i sieci fotowoltaiczne do zasilania biurowców (np. CH2 w australijskim Melbourne). Koszty instalacji pozyskujących energię z odnawialnych źródeł z początku mogą zniechęcać, ale zwracają się po średnio 10 latach.

solar-panels-538114_1280

8. Oświetlenie na wysokim poziomie

Pozostawianie niezgaszonych lamp i urządzeń biurowych po wyjściu z budynku może podwoić opłaty za energię elektryczną i generuje dodatkowe 20 proc. gazów cieplarnianych emitowanych przez budynki komercyjne. Wprowadzenie prostych rozwiązań, jak choćby czujki ruchu, pozwala zredukować opłaty nawet o 70 proc. i zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniach, prowokując tym samym dodatkowe oszczędności na klimatyzacji.

9. Oszczędność wody

Zaopatrzenie w wodę wzbudza coraz większą troskę, dlatego powstało już kilka ciekawych rozwiązań pozwalających zredukować jej zużycie w biurowcach, a przez to nie tylko przysłużyć się ekologii, ale również oszczędności. Przede wszystkim stosowane są wylewki ze zredukowanym przepływem, bezwodne pisuary oraz spłuczki ze zmniejszoną ilością wody. Ponadto można zadbać o zbieranie wody deszczowej do wykorzystania na miejscu, zakładanie ogrodów na dachach, stawów, sadzawek oraz innych elementów zatrzymujących wodę i hamujących jej bezpośredni spływ do kanalizacji. Podczas planowania przestrzeni wokół biurowca dobrze jest wzbogacić ją o rodzime rośliny odporne na suszę, a do ich podlewania wykorzystywać system oczyszczający wodę odzyskaną ze zlewów, umywalek i toalet.

10. Budynek z recyklingu

nature-670025_1280

Współczesne technologie pozwalają nie tylko odzyskiwać i przetwarzać drobne materiały z odpadów, ale również budynki stawia się z wykorzystaniem już raz użytych surowców. Ponownie użyć można praktycznie wszystkiego (np. odpadów styropianowych do produkcji wytrzymałych i elastycznych posadzek). Nie jest to też wielka nowość, gdyż w przeszłości ludzkości często wykorzystywano jedne budynki, np. zdewastowane, aby postawić z ich materiałów inne (jak chociażby bazylikę św. Piotra). Wynikało to głównie z braku funduszy, obecnie jednak stawianie budynku z recyklingu cieszy się wsparciem rządu. Taka praktyka pozwala nie tylko zaoszczędzić, ale i zredukować emisję gazów cieplarnianych podczas produkcji materiałów budowlanych.

 

 

Źródła:

K. McKay, J. Bonnin, Ekologiczna praca. 100 sposobów, aby ochrona środowiska stała się naszym znakiem firmowym, Warszawa, 2011.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/ekoprac/domains/ekopracownia.com.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 352

ZOSTAW ODPOWIEDŹ